چه کارهایی انجام دهیم و چه کارهایی انجام ندهیم 

تایلندی ها مردمان بسیار با ادبی هستند و آداب معاشرت و نزاکت بر رفتار آنان حاکم است و این رفتار متأثر از بودائیسم است. جامعه تایلند یک جامعه ضد درگیری و مقابله است بنابراین باید به هر قیمتی که شده از درگیری و مقابله پرهیر کند. هرچقدر هم که اوضاع سخت و وخیم باشد نباید هرگز از کوره در بروید و یا خشم خود را آشکار کنید زیرا این امر در جامعه تایلند یک نقطه ضعف محسوب می شود. در سفر به آسیا حتماً باید حال و هوای دیپلماسی را در خود پرورش دهید. با یک لبخند می توان اختلافها را به آسانی حل کرد.

هیچگاه در زمان صحبت کردن با انگشت نفر مقابل شما  را اشاره نکنید این کار در تایلند یعنی تهدید.

Do-gesture

 

آداب لباس پوشیدن در این کشور حائز اهمیت است. تایلندی ها از خوش لباس بودن و مرتب بودن خوششان می آید. هرگز در ملاقات ها لباس های بدن نما مانند شلوارک، لباس های کوتاه، لباس شنا به تن نکنید زیرا اینها به منزله پوشش نامناسب محسوب می شوند. به خاطر داشته باشید که این نوع لباس پوشیدن فقط در ساحل بلامانع است. توصیه می شود که برای ورود به معابد دامن بلند و یا شلوار بلند بپوشید.

باید ها و نباید ها

زنان نباید راهب ها را لمس کنند. اگر زنی بخواهد چیزی به یک راهب بدهد باید این کار را به طور غیر مستقیم، با قرار دادن آن شیء در دسترس راهب انجام دهد. و اینکه هیچکاه با پا روی بودا نروید اگر کسی اینکار را کرد و تایلندی ها دیدن منتظر بدترین خشم تایلندی ها باید باشند

24-4-57-6

هنگام ورود به معابد و منازل  و حتی مغازه هایی که میبینید بیرون از مغازه کفش خود را در آورده اند شما هم به رسم احترام این کار را انجام دهید  کفشهایتان را از پا در بیاورید.

aid752079-728px-Practice-Thai-Buddhist-Monastery-Etiquette-Step-4

 

از لمس کردن مردم اجتناب کنید. سر بالاترین قسمت بدن است بنابراین از لمس کردن آن پرهیز کنید.

فرهنگ تایلند - بایدها و نباید ها

 

اهمیت تقدس پاها نسبت به سایر اندام ها کمتر است، از اشاره کردن به پاهای دیگران و یا لگد زدن به پای دیگران خودداری کنید زیرا این عمل بسیار اهانت آمیز شمرده می شود. ابراز احساس بین دو جنس مخالف و یا مواق در ملاء عام ناپسند شمرده می شود.و هیچگاه در مکان های عمومی پای خود را بروی میز نگذارید تایلندی ها به پا و یا کفش حساس هستند

fig39

fig42

 

واژه “وایی” ( Wai ) معمولاً برای ادای سلام به کار می رود؛ آنها دستان خود را روی هم میگذارند و به سمت صورت به بالا می آورند و در همین حین سر خود را پایین می آورند و کمی خود را خم می کنند. ارتفاع بالا بردن دستان به موقعیت طرف مقابل بستگی دارد. هرچه دست بالاتر بیاید مؤدبانه تر است.                                                                                                                                              در عکس زیر فرق احترام گذاشتن زن و مرد را میتوانید مشاهده کنید مرده نباید زانو خم کنند اما زن ها برای احترام باید کمی زانو خود را خم کنند .

sawasdee006

 

هنگام سلام به راهب ها، صاحب منصبان و سالمندان باید دستها تا پل بینی بالا آورده شوند و به همین اندازه از قفسه سینه فاصله داشته باشند. به جوانان و کوچکترها “وایی” (سلام ) نمی کنند در عوض رسم است که سر را به علامت سلام به آنان کمی تکان داد.در عکس زیر مشاهده میکنید که فرد کوچگتر برای احترام بیشتر سر خود را خم کرده

Thai-Wai

در عکس زیر سه نوع احترام گذاشتن میبینید ۱ احترام به پدر و مادر ۲ احترام به بزرگتر ۳ احترام به کوچکتر

6631506_f260

وقتی برای نخستین بار با یک فرهنگ بیگانه برخورد می کنید احتمال اشتباه کردن زیاد است. اگر در تایلند مرتکب اشتباه شدید فقط لبخند بزنید و یا بگویید ” وایی” در این صورت بخشیده می شوید.