پوکت که با نام مروارید دریای آندامان نیز شناخته می شود. به سبب سواحل زیبای خود و غواصی در آب های شفاف آن شهرت دارد. بیش از این جزیره را جنگل قرار گرفته و از شمال تا جنوب آن کوه هایی کشیده شده اند.پوکت بزرگترین جزیره تایلند و مهم ترین استراحتگاه برای تعطیلات در تایلند و آسیاست. بهترین و معروف ترین سواحل جزیره پوکت در کناره غربی آن قرار دارند و پاتونگ Patong و کارون Karon از جمله محبوب ترین این سواحل به شمار می روند. ساحل پاتونگ بسیار وسیع است و اغلب مراکز خرید پوکت و نیز خیابان مشهور بنگلا bangla در مرکز  آن قرار دارند. در غرب پوکت مراکز غواصی متعددی وجود دارند و محدوده کار آنها نیز در جزیره های کوچک اطراف پوکت است که از لحاظ مرجان های زیبا و موجودات دریایی شهرتی جهانی دارند. در پوکت، قایق رانی و موج سواری نیز بسیار طرفدار دارد.

اطلاعات ضروری سفر به پوکت

جزیره ی پوکت واقع در جنوب غربی کشور تایلند، یکی از افسانه ای ترین مناطق توریستی جهان می باشد. بسیاری از توریست ها معتقدند این شهر تمام ویژگی های لازم برای یک تعطیلات عالی را دارد. در اینجا سواحل شنی زیبایی هست که چندین مایل در کناره ی دریا گسترده شده اند و آبی گرم و زلال مملو از جاذبه های زیرآبی دارد که برای غواصی مناسب اند.

سواحل غربی پوکت مخلوطی از خلیج شنی، برآمدگی های سنگی و پرتگاه های عظیم آهکی به همراه چندین ناحیه ی مهم توریستی می باشد مانند ساحل کامالا، ساحل کارون و ساحل پاتونگ. کسانی که به دنبال جایی به جز ساحل هستند، می توانند تورهای جنگل های سرسبز گرمسیری، جنگل های گسترده ی نارگیل، شالیزارها، سواری بر روی فیل ها، موج سواری، قایق سواری با قایق های بامبو و حتی بانجی جامپینگ را تجربه کنند. برای بدست آوردن به روزترین اخبار توریستی در مورد این شهر می توانید به یکی از شعبات دفاتر توریستی تایلند (TAT) مراجعه کنید. یکی از این دفاتر در مرز جزیره ی پوکت واقع شده است.

بسیاری از اصلی ترین جاذبه های توریستی پوکت را می توانید در مرکز تاریخی شهر و نیز در محله ی رنگارنگ چینی ها بیابید. تعدادی از معابد تاریخی در اطراف شهر پراکنده شده اند. اما از روی تپه ی Khao Rang که در شمال غربی مرکز شهر پوکت واقع شده، چشم انداز زیبایی از تمام شهر خواهید داشت.

اطلاعات توریستی پوکت: مناظر درجه یک پوکت

فعالیت های بسیاری برای سرگرم کردن توریست ها در این شهر وجود دارد؛ از تورهای روی کشتی و سافاری گرفته تا باغ وحش های بزرگ، آکواریوم و باغات پروانه را می توان در آن تجربه کرد. خانواده ها از نمایش و سواری بر روی فیل همواره لذت می برند. تئاتر عظیم و رستوران های موجود در پارک FantaSea نیز بسیار جذاب می باشند.

معابد بودایی باستانی از جمله جاذبه های مهم گردشگری در اطراف پوکت می باشند. معروف ترین آنها معابد Chalong، Nahng Sahng و Phra Tong می باشد که Phra Tong بدلیل داشتن بودای طلایی عظیمش بسیار معروف است. شبه جزیره ی طبیعی در دماغه ی Prom Thep به همراه مقبره ی جالبش، در منتهی الیه جنوبی پوکت واقع شده و غروب خورشید فوق العاده ای دارد. همچنین مقبره ی مربوط به دو قهرمان زن به نام های Chui Tui و Khao Rang در مجاورت شهر پوکت نیز بسیار قابل توجه هستند و محل مناسبی برای گذراندن تعطیلات می باشند.

در کنار سواحل و ورزش های آبی، موزه ها و گالری های هنری فراوانی نیز در پوکت یافت می شوند. موزه ی ملی تایلند مکان جالبی می باشد که اطلاعاتی از کولی های دریایی و چادرنشینان تایلندی را در بر دارد. در هیچ کجای جهان نمی توانید موزه ای مانند موزه ی صدف های دریایی تایلند را بیابید که چنین کلکسیون وسیعی از صدف را جمع آوری کرده باشد. در اینجا صدف های حلزون های عظیم به همراه مرجان های طلایی شگفت انگیزی خواهید دید. این شهر همچنین مجموعه ای از بهترین گالری های هنری همانند گالری های موجود در خیابان های Phang Nga، Thepkasattri و Yaowarat را در خود جای داده است.بهترین راه برای سیاحت در جزایر فراوان اطراف شهر پوکت، استفاده از قایق و کشتی می باشد. بسیاری از این جزایر، سواحل دیدنی و مناطق مخصوص شیرجه و غواصی دارند مانند پارک ملی دریایی در جزایر سیمیلان و سورین. ساحل Phra Nang که به عنوان یکی از زیباترین سواحل سراسر دنیا معروف است، در منطقه ی Krabi از توابع شهر پوکت مستقر شده است. همچنین جزیره ی Khao Tapu که در خلیج Phang Nga واقع شده و به نام جزیره ی جیمز باند شناخته می شود، بسیار معروف است زیرا هم زیباست و هم برای اولین بار در یکی از سری فیلم های جیمز باند به نام “مردی با اسلحه ی طلایی” ظاهر شده است.

بهترین و سریعترین راه دسترسی به پوکت از طریق پرواز به مقصد فرودگاه بین المللی آن است که در شمال این جزیره قرار دارد. خطوط هوایی ایراسیا (Air Asia)، تای ایرویز (Thai AirWays)، اورینت تای(Orient Thai) و نوک ایر (nok Air) هر روز از بانکوک برای پوکت پرواز دارند که مدت زمان آن نیز حدود ۷۰ دقیقه است. محدودیت بار در پروازهای پوکت برای :
ایراسیا ۱۵ کیلو ( اضافه بار برای هر کیلو حدود ۳ دلار )
تای ایرویز ۲۵ کیلو ( اضافه بار برای هر کیلو حدود ۲ دلار )
اورینت تای ۲۰ کیلو  است .
از این رو مسافرانی که قصد خرید بیشتری در بانکوک دارند، بهتر است که شهر پوکت را ابتدای سفر خود قرار دهند!

آفتاب پوکت بسیار سوزان می باشد و کسانی که قصد افتاب گرفتن را دارند بایستی بسیار مراقب آفتاب سوختگی باشند.